Klub

 • 03.09.2014
  PIERWSZE DNI DZIECKA W PRZEDSZKOLU I SZKOLE – JAK OSWOIĆ LĘK?

  Obawa przed nowym otoczeniem, grupą społeczną, rozstaniem z opiekunem jest zupełnie normalnym elementem zmiany, jaką przechodzą dzieci rozpoczynając naukę w przedszkolu lub szkole. Lęk o lekkim nasileniu nie powinien nas specjalnie niepokoić. Przystosowanie się do nowego środowiska wymaga czasu i dojrzałości poznawczej, społecznej, a przede wszystkim emocjonalnej. W  tym trudnym okresie ogromnie ważna jest obecność cierpliwego i uważnego dorosłego, który nazwie przeżywane przez dziecko emocje, urealni je, wytłumaczy, dlaczego się pojawiły, a także swoim przykładem pokaże, jak bardzo normalne jest to, co czuje.

 • 27.08.2014
  ŚWIAT NIE ZAWSZE JEST KOLOROWY. JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM NA TRUDNE TEMATY?

  Wśród wielu dorosłych pokutuje przekonanie, że są tematy, na które nie rozmawia się z dziećmi, bo są „tylko dla dorosłych”, zbyt poważne, trudne i „dzieci na pewno ich nie zrozumieją”. Mali ludzie czerpią wiedzę o świecie z tego, co widzą i słyszą wokół siebie. Brak ważnych rozmów pozbawia ich cennego doświadczenia i mądrego wytłumaczenia trudnych zjawisk. Zamiast tego zapełniają braki w informacjach, czerpiąc z innych, mniej poważnych i wartościowych źródeł.

 • 20.08.2014
  TECHNOLOGIA – SZANSA CZY ZAGROŻENIE? JAK W DOBIE KOMPUTERA ROZWIJAĆ UMIEJĘTNOŚCI MANUALNE SWOJEGO DZIECKA?

  Zgodnie z najnowszymi badaniami, dziecko poniżej drugiego roku życia nie powinno mieć styczności ze świecącymi ekranami, jakie posiada telewizor, komputer, tablet i telefon. Screen media, jak nazywają je amerykańscy psychiatrzy, w sposób nienaturalny uaktywniają systemy neuronalne w mózgu, prowadząc do zwiększonej czujności i rozdrażnienia, nadaktywności lub spowolnienia, obniżenia zdolności do skupiania uwagi i problemów ze snem.

 • 13.08.2014
  JAK ZACHĘCIĆ SWOJE DZIECKO DO CZYTANIA?

  Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie. Pod takim hasłem od 1 czerwca 2001 r. fundacja ABCXXI prowadzi kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja, promując akcję w mediach, weszła do każdego polskiego domu, ucząc całe rodziny, jak ważne w prawidłowym rozwoju psychicznym człowieka jest czytanie. Obecnie skupia swoją uwagę również na noworodkach i zachęca do czytania dziecku od urodzenia.

 • 06.08.2014
  POTĘGA WYOBRAŹNI – JAK JĄ ROZWIJAĆ, ABY SŁUŻYŁA NASZYM DZIECIOM?

  A zobaczyłem

  Ten świat uroczy,

  Gdy miałem właśnie

  Przymknięte oczy.

  (J. Tuwim, „Cuda i dziwy”, Czytelnik 1955)

 • 31.07.2014
  JAK UMILIĆ DZIECKU DŁUGĄ PODRÓŻ?

  Nastał czas wakacji – dla dzieci, młodzieży i dorosłych to czas w pełni zasłużonego wypoczynku. Nie dla wszystkich jednak podróże i wycieczki wydają się samą przyjemnością. Wielu rodziców staje przed poważnym problemem – w jaki sposób przetrwać z dzieckiem długą podróż samochodem, pociągiem czy samolotem? Co zrobić, by uniknąć nudy? Spróbujmy rozwiązać ten kłopot, rozpoczynając od zrozumienia, czym jest nuda i dlaczego w ogóle obecna jest w naszym życiu.

Zielona Sowa wykorzystuje pliki cookies aby ułatwić Ci korzystanie ze strony oraz w celach analityczno-statystycznych.
W dowolnym momencie możesz wyłączyć obsługę plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej »

X