Klub

 • 25.03.2015
  DZIECIĘCE WYBUCHY ZŁOŚCI – DOBRE CZY ZŁE? JAK POMÓC DZIECKU ZDROWO WYRAŻAĆ ZŁOŚĆ?

  „Nie denerwuj się”, „nie złość się”, „czemu krzyczysz” – jak często te słowa padają z ust rodziców i opiekunów, dając dziecku przekaz, że złości nie należy ani przeżywać ani wyrażać. A przecież wszystkie odczuwane przez dziecko emocje mają znaczenie i są konieczne do przeżycia – tak samo jest i ze złością. Złość ochroni dziecko przed sytuacjami, które mogą stanowić zagrożenie dla realizacji jego potrzeb i pragnień, da energię, aby osiągnąć cel czy uchroni przed napastnikiem.

 • 18.03.2015
  Czworonogi w domu – mieć czy nie mieć – oto jest pytanie!

  Wcześniej czy później większość rodziców mierzy się z dylematem dotyczącym posiadania w domu zwierzaka. Czasem ta kwestia zostaje przywołana przez samych rodziców, którzy zastanawiają się, czy nie byłoby to zasadne dla dobra dziecka, czasem same dzieci proszą, a niekiedy domagają się zwierzaka w domu. Taka myśl u dzieci pojawia się wówczas, gdy obserwują swoich rówieśników – szczęśliwych posiadaczy czworonożnego przyjaciela, a innym razem taka potrzeba pojawia się z powodu odczuwanej przez dziecko samotności i chęci kontaktu ze zwierzęciem jako substytutem bliskości z drugim człowiekiem.

 • 11.03.2015
  Jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku w zabawie z dzieckiem?

  Zabawa stanowi nieodłączną część życia człowieka. Zaczynamy poznawać świat, uczyć się go już jako niemowlęta. Celem zabawy powinno być przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka. To nie tylko umilanie i urozmaicanie czasu, ale uczenie dziecka funkcjonowania w społeczeństwie i tworzenia relacji z innymi ludźmi. Zabawa pozwala dziecku rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo, jak również  kształtuje je jako jednostkę.

 • 04.03.2015
  POTRZEBA PRYWATNOŚCI U DZIECKA – NIEPOKOJĄCY OBJAW CZY NATURALNY ETAP W ROZWOJU

             Potrzeba prywatności jest ważnym krokiem, jaki dziecko stawia w kierunku własnej niezależności. To kamień milowy w budowaniu własnej tożsamości – poczuciu bycia osobą odrębną, ważną, wartościową, pełną indywidualnych, sobie tylko właściwych cech. Choć bardzo trudno jest nam, rodzicom, określić na ile swobody w decydowaniu o sobie należy dziecku pozwolić, podjęcie decyzji o zwiększaniu przestrzeni do prywatności jest konieczne dla prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka.

 • 25.02.2015
  W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH, CZYLI O WPŁYWIE AKTYWNOŚCI NA ROZWÓJ DZIECKA

  Na nas, rodzicach, spoczywa nie tyle troska o rozwój, ile obowiązek zachęcania dzieci do podejmowania wysiłku fizycznego – poprzez ruch na świeżym powietrzu, uczestnictwo w zabawach, grach sportowych czy spacerach. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno już wiedzieć, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia.

 • 11.02.2015
  POWIEDZ MI, CO CZUJESZ – CZYLI JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O UCZCIACH

  Od chwili, w której dzieci opanowują umiejętność porozumiewania się za pomocą języka mówionego, ich rozwój emocjonalny zyskuje zupełnie nowy wymiar. Z czasem młody człowiek staje się zdolny do refleksji, potrafi nazwać przeżywane przez siebie emocje, zdystansować się do nich czy je ocenić. Umiejętność rozmowy o własnych emocjach pomaga również dostrzec i zrozumieć uczucia przeżywane przez innych.

Zielona Sowa wykorzystuje pliki cookies aby ułatwić Ci korzystanie ze strony oraz w celach analityczno-statystycznych.
W dowolnym momencie możesz wyłączyć obsługę plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej »

X